کانادا

کاورلتر چیست

چگونه کاورلتر (Cover Letter) حرفه ای بنویسیم؟

کاور لتر چیست؟ کاور لتر برای اپلای به چه میزان اهمیت دارد؟ هدف از نوشتن کاور لتر چیست؟ آیا نوشتن کاور لتر برای اپلای تحصیلی یا شغلی اجباری می‌باشد؟ آیا کاور لتر همان رزومه است؟

اغلب افرادی که به دنبال اپلای تحصیلی یا کاری می‌باشند در روند اخذ پذیرش با واژه کاور لتر (cover letter) رو به رو می‌شوند و در حالی که اطلاعات کامل و درستی از آن ندارند و تنها با این احتمال که این مدرک نیز همچون رزومه، شرح حالی از متقاضی است آن را آسان گرفته و به آن توجه نمی‌کند و این عدم توجه باعث می‌شود درخواستشان رد گردد …

کاور لتر یا نامه پوششی را می‌توان یکی از مهم‌ترین مدارک برای بالا بردن شانس موافقت با درخواست پذیرش تحصیلی یا کاری دانست چرا که این نامه در برگیرنده اطلاعات مهم از متقاضی است و اگر خوب نوشته شود باعث تشویق و ترغیب مسئول مربوطه برای بررسی درست تقاضا و مدارک ارسالی می‌گیرد.

با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا به پاسخ‌هایی جامع برای این پرسش‌ها (کاور لتر چیست؟ اهمیت کاور لتر برای اپلای، نحوه نگارش حرفه‌ای کاور لتر و …) در کنار دیگر سوالات احتمالی در این زمینه دست پیدا کنید.

کاورلتر (Cover letter) چیست؟

کاور لتر چیست؟ کاور لتر یک نامه‌ عموما یک صفحه‌ای است که در بردارنده حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ کلمه می‌باشد و به شکل کاملا مفید، مختصر و شفاف مشخصات فردی، سوابق کاری یا تحصیلی و مهارت‌های متقاضی برای مقصود و امری خاص در آن نوشته شده است و به همراه رزومه و دیگر مدارک ارائه می‌گردد تا با خواندن آن مسئول مربوطه که می‌تواند کارفرما برای یک موقعیت شغلی یا استاد برای یک موقعیت تحصیلی یا مسئول همایش و سردبیر برای یک فرصت پژوهشی عالی باشد، مشتاق خواندن رزومه و بررسی دقیق‌تر مدارک شود و زمان بیش‌تری را برای این کار بگذارد. در واقع کاور لتر مدرکی است که به طور اختصاصی برای هر فرصت کاری، تحصیلی، پژوهشی یا … نگارش و تدوین می‌شود به گونه‌ای که دو کاور لتری که یک شخص برای دو موقعیت شغلی مختلف می‌نویسد نیز با هم متفاوت می‌باشند.

متقاضی در نگارش کاور لتر لازم است نهایت صداقت را داشته باشد و واضح اما گیرا و جذاب آن‌چه را که برای آن موقعیت مناسب بوده و احتمال پذیرش و بدست آوردن آن فرصت را بالا می‌برد. بنویسد. در پاسخ به سوال کاور لتر چیست بیان شد که سندی است که در آن سوابق تحصیلی برای اپلای یا سوابق و مهارت‌های شغلی برای به دست آوردن شغل مد نظر و … نوشته می‌شود، با این تعریف ممکن است افراد دچار اشتباه شده و گمان کنند که کاور لتر نسخه کوتاه شده رزومه است، در حالی که چنین نیست و کاور لتر تفاوت‌های بسیاری با رزومه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تمرکز و برجسته سازی مواردی از سوابق تحصیلی، کاری یا علمی است که برای کسب آن موقعیت خاص، مهم به شمار می‌روند. در واقع شخص متقاضی باید با معرفی خود در کاور لتر نشان دهد که چرا برای آن موقعیت مناسب بوده و واجد شرایط می‌باشد.

هدف از نگارش کاور لتر

هدف از نگارش کاور لتر چیست؟

در بخش قبل به سوال کاور لتر چیست، پاسخ جامعی داده شد. حال و در این قسمت هدف از نگارش کاور لتر به صورت جامع بیان می‌شود.

در قسمت قبلی (کاور لتر چیست) به این موضوع اشاره گردید که پذیرش تحصیلی افراد، استخدام، انتشار یک مقاله در یک همایش یا مجله معتبر و مواردی این چنین مشروط به این می‌باشد که مخاطبین (دانشگاه، کارفرما، سردبیر و …) به شناختی درست از متقاضیان دست پیدا کنند و این امر با ارائه مدارکی چون کاور لتر و رزومه که در برگیرنده اطلاعات خوب و مفیدی درباره متقاضیان می‌باشند، ممکن است.

پس می‌توان هدف اصلی از نگارش کاور لتر را ارائه اطلاعاتی چون مهارت‌ها، اهداف، سوابق و تجربه‌ها در کنار انگیزه برای درخواستی که انجام شده، به شکلی مختصر و کاملا شفاف بیان کرد. در ادامه این بخش و پس از پاسخ به دو سوال کاور لتر چیست و هدف از نگارش آن، برخی از انواع کاور لترها معرفی می‌گردند.

کاور لتر برای پذیرش تحصیلی

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کنار دیگر مدارک مورد نیاز که توسط دانشگاه مقصد مشخص می‌شوند نظیر رزومه، مدرک تحصیلی مقاطع قبلی، ریز نمرات، نام کاور لتر نیز به چشم می‌خورد. در واقع متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور همچون دانشگاه‌های کانادا می‌بایست کاور لتر برای اپلای تحصیلی را نوشته و به همراه دیگر مدارک برای بخش پذیرش ارسال کنند. این امر فرصتی را فراهم می‌سازد تا اگر که شرایط ویژه‌ای در دیگر مدارک تحصیلی ارائه شده، وجود داشته باشند (وجود گپ تحصیلی یا مردودی و کم بودن نمرات یا معدل)، شرح داده شوند.

موسسه مهاجرت یوکن کانادا، تحت نظارت مشاور رسمی مهاجرت خانم نازنین بیتاژیان خدمات نگارش کاور لتر، نگارش انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه استاد، استادی پلن و در نهایت درخواست ویزای تحصیلی را در پکیج های مختلف ارائه می نماید. دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در کانادا، استرالیا و یا دیگر کشورهای خارجی می توانند برای استفاده از این خدمات از طریق تلفن های موجود در وب سایت در تماس باشند.

کاور لتر برای انتشار فعالیت پژوهشی

از انواع دیگر کاور لتر، می‌توان به کاور لتر برای انتشار فعالیت پژوهشی در مجلات اشاره کرد. برای آن‌که یک مقاله و یا نوشته پژوهشی در مجله‌ای معتبر یا در همایشی انتشار یابد، متقاضی که نویسنده مقاله به شمار می‌رود، می‌بایست خود را با استفاده از کاور لتر خوب به همراه رزومه (در بخش کاور لتر چیست اشاره شد که کاور لتر جایگزینی برای رزومه نیست و نوعی مکمل برای آن به شمار می‌رود) به سردبیر نشریه یا مدیر یک همایش (برای پذیرش مقالات) معرفی نمایید تا اجازه نشر داده شود. در نگارش کاور لتر برای فعالیت پژوهشی نکاتی باید رعایت شوند که در ادامه ذکر می‌شوند.

 • نام مجله حتما به طور صحیح ذکر شود.
 • به اهداف و چشم‌اندازهای مجله توجه کافی شود.
 • نام ویراستار نوشته شود.
 • عنوان مقاله به صورت صحیحی نوشته شود.
 • اطلاعات پیش زمینه در رابطه با کار بیان گردد.
 • ضرورت انجام تحقیق نیز ذکر شود.
 • تمامی روش‌های استفاده شده در تحقیق و پژوهش مورد نظر بیان شود.
 • همه اطلاعات مرتبط به کمک ‌هزینه تحقیق نوشته شود.
 • اطلاعات تماس نویسنده‌ نوشته شود.

کاور لتر شغلی

از مهم‌‌ترین دغدغه‌های افراد، پیدا کردن یک شغل خوب و مناسب است. علاوه بر کاورلتر برای اپلای تحصیلی، کاریابی و اپلای کاری نیز نیازمند ارائه مدارک و مستندات اولیه می‌باشد که برای هر فرصت شغلی این مدارک متفاوت هستند. در کنار تمامی مدارک مورد نیاز برای اکثر درخواست‌های شغلی نگارش و ارائه کاور لتر گنجانده شده است و از مدارک مهم درخواست شغل به حساب می‌آید. در بخش کاور لتر چیست بیان گردید که اگر این نامه به خوبی نگارش شود، شانس قبول درخواست شغلی را بالاتر می‌برد.

در نگارش کاور لتر شغلی نکاتی باید رعایت شوند:

 • به هیچ عنوان نباید کاور لتر را از جایی کپی کرد.
 • کاور لتر را باید به گونه ای نوشت که مناسب شغل مد نظر باشد.
 • مهارت‌های مرتبط کامل ذکر شوند.
 • بهتر است کاور لتر مطابق خواسته کارفرماها نگارش شود.
 • تمام نوشته‌ها می‌بایست صادقانه بیان شوند..
 • بعد از نوشتن کاور لتر دوباره بررسی شود.
عضویت در اینستاگرام موسسه مهاجرت یوکن
جهت تماشای ویدئو های مربوط به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا در پیج اینستاگرام یوکن، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.


تفاوت Cover letter با رزومه تحصیلی

همانطور که در بخش‌های قبلی این مطلب نظیر بخش کاور لتر چیست، شرح داده شد، کاور لتر مقدمه‌ای برای رزومه و بررسی دیگر مدارک ارسالی است که با توجه به یک موقعیت کاری یا تحصیلی ویژه نوشته می‌شود تا مسئولان مربوطه آن را پیش از خواندن رزومه مطالعه کنند و علاوه بر آشنایی با برنامه‌های آتی متقاضی، مهارت‌ها و سوابق تحصیلی مرتبط او، ترغیب به خواندن رزومه شوند.

در حالت کلی تفاوت کاور لتر با رزومه تحصیلی این است که در کاور لتر متقاضی کل مهارت‌ها، تخصص‌ها و سوابق تحصیلی خویش را همچون رزومه به صورت تیتر وار بیان نمی‌کند و تنها به مروری بر مهارت‌ها و سوابق تحصیلی مفید و مرتبط با آن موقعیت تحصیلی اکتفا می‌کند و بر آن‌ها تمرکز داشته و به برجسته سازی آن بخش‌ها می‌پردازد.

راهنمای جامع نوشتن کاورلتر حرفه ای

در انتها و پس از پاسخ به سوال کاور لتر چیست و معرفی انواع کاور لترها، نوبت به نحوه‌ی نگارش این سند می‌رسد. اگر چه به طور کلی کاور لترها با هم متفاوت می‌باشند اما ساختار کلی آن‌ها به هم شبیه بوده و یک کاور لتر حرفه‌ای باید بخش‌های زیر را دارا باشد.

 • اطلاعات تماس متقاضی

اولین بخش از کاور لتر برای اپلای، بخش اطلاعات تماس است. در واقع متقاضی پیش از هر چیزی باید نام، شماره تماس، ایمیل و آدرس خود را بنویسد (گاهی ممکن است درج آدرس شبکه های اجتماعی ضرورت داشته باشد).

 • سلام و تهنیت به مخاطب ویژه

عموما کاور لتر بر اساس نوع آن به مدیر بخش استخدام شرکت، مسئول پذیرش دانشگاه و یا سردبیر یا مدیر همایش برای انتشار مقاله ارسال می‌گردد. همانطور که در بخش کاور لتر چیست گفته شد، کاور لتر لازم است اختصاصی شده باشد و برای هر موقعیتی به طور خاص نوشته شود. در این بخش بهتر است نام فردی که مخاطب نامه می‌باشد درج شده و به آن سلام شود. نام این افراد را می‌توان با جستجو در سایت شرکت یا دانشگاه پیدا کرد. اما اگر که افراد در این‌که چه کسی مسئول بررسی است تردید دارند می‌توانند به نقش فرد در هنگام درج سلام اشاره کنند.

 • مقدمه

مقدمه‌ کاور لتر اهمیت زیادی دارد چرا که همان ابتدا توجه مسئول مربوطه به آن جذب می‌شود پس باید به دقت نگارش شود و در آن شرحی از دلیل انتخاب این موقعیت شغلی، تحصیلی و … بیان گردد. در نحوه نوشتن این بخش باید توجه شود چرا که ممکن است برای آن موقعیت شغلی یا تحصیلی بیش از صد نفر درخواست داده باشند، بالطبع تمامی کاور لترها تا انتها خوانده نمی‌شوند و کاور لتری تا آخر خوانده می‌شود که مخاطب را جذب کرده باشد.

 • بدنه کاور لتر

پاراگراف‌های کاور لتر باید حداقل دو یا سه پاراگراف باشند که در آن‌ها مهارت‌ها، توانایی‌ها، سوابق کاری، تحصیلی و دلایل مناسب بودن شغل برای متقاضی به زبان او شرح داده شود.

متقاضی تمامی مشخصات فردی، وضعیت تحصیلی و کاری و حوزه تخصصی خود را ویژه برای همان موقعیت، به صورت خلاصه و مفید توضیح ‌دهد. در حقیقت در این بخش از کاور لتر او باید به سوالاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، شفاف پاسخ دهد.

 1. در حال حاضر چه شغلی دارید؟ یا در چه جایگاه علمی قرار گرفته‌اید؟
 2. تخصص‌ها، مهارت‌ها و توانایی شما در این زمینه چیست؟ و به چه سبب برای این فرصت کاندیدای مناسبی می‌باشید؟
 3. به چه دلیل شما فرد مناسبی برای این موقعیت ویژه هستید؟

البته باید توجه شود که این بخش از کاور لتر نباید یک نسخه کپی از رزومه باشد. در رزومه مهارت‌های شخص متقاضی در رزومه به شکل کلی و تیتر وار بیان می‌شوند در حالی که در کاور لتر تمرکز بیشتر بر بیان تشریحی مهارت‌های ویژه مورد نیاز برای این فرصت است.

 • بخش پایانی/ جمع بندی

این بخش از کاور لتر باید مختصر و منحصر به فرد باشد و لازم است آن را با یک جمع ‌بندی کوتاه از تمامی موضوعات، به پایان رساند و آن‌چه که پیش‌تر گفته نشده و نکته‌ای مهمی به شمار می‌رود بیان نمود. همچنین در این بخش متقاضی باید از مسئول مربوطه بخواهد که با او تماس بگیرد و در آخر از مخاطب به سبب وقتی که صرف بررسی نموده، تشکر و قدردانی نماید.

پس از آخرین بخش، نوشتن عبارت «با احترام» و نام متقاضی برای پایان دادن به کاور لتر توصیه می‌شود.

عضویت در یوتیوب موسسه مهاجرت یوکن
جهت تماشای ویدئو های مشاور رسمی  مهاجرت  موسسه یوکن در خصوص  تحصیل در دانشگاه های  کانادا در یوتیوب یوکن، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

نمونه کاورلتر یا نامه پوششی

در این قسمت یک نمونه‌ کاور لتر برای آشنایی بیشتر با نحوه نگارش قرار داده شده است.

کیلب کیل ۵۵۵۵-۵۵۵۵-۵۵۵ Kaleb.cale @ email.com

کاملیا جونز شرکت دنیوا

موضوع: درخواست برای استخدام به عنوان حسابدار

خانم جونز عزیز اسم من کیلب کیل می‌باشد و اخیرا متوجه شدم که شرکت شما به دنبال استخدام حسابدار است و من علاقه‌ی بسیاری به آن موقعیت شغلی دارم. من دانشجوی دانشگاه گلدن گیت هستم و انتظار می‌رود که در پاییز ۲۰۲۰ میلادی از دانشگاه فارغ التحصیل شوم.

در مدت زمانی که در دانشگاه گلدن گیت مشغول به تحصیل بودم، در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی، به عنوان یک کارآموز در دپارتمان حسابداری دانشگاه مشغول به کار بودم. این تجربه نه تنها دانش کاری من را در حوزه حسابداری افزایش داد، بلکه به من کمک کرد تا روحیه تیمی خوبی داشته باشم.

من متقاعد شده‌ام که توجه کردن به جزئیات، مدیریت زمان و همچنین مهارت‌های سازمانی به من این امکان را خواهد داد تا در این موقعیت شغلی (حسابداری) پیشرفت کنم.

من علاقمندم مصاحبه‌ای داشته باشم تا درباره چگونگی کمک به موفقیت سازمان شما صحبت کنم. من رزومه خود را ضمیمه کردم. شما می‌توانید برای تعیین زمان مصاحبه با شماره … تماس بگیرید. از وقت و توجه شما ممنونم. من منتظر هستم تا از شما خبری برسد.

با احترام. کیلب کیل

خدمات موسسه مهاجرتی یوکن

موسسه مهاجرتی یوکن به شماره ۲۲۷۴۳۸۸۷۸۶ تحت عنوان UCAN IMMIGRATION SERVICES در کانادا به ثبت رسیده است. خانم نازنین بیتازیان، فارغ التحصیل رشته حقوق مهاجرت از کانادا، عضو رسمی شورای سیاست گذاری و نظارت بر مشاوران مهاجرت کانادا با شماره عضویت R531751، به عنوان مشاور رسمی این مجموعه فعالیت می کند. خدمات این موسسه شامل مشاوره تحصیلی، پذیرش تحصیلی، درخواست ویزای دانشجویی کانادا و انجام پرونده های اقامتی مختلف می باشد.

مشاوره با مشاو رسمی مهاجرت
مشاور رسمی مهاجرت  موسسه یوکن در کانادا آماده ارائه مشاوره آنلاین در خصوص اخذ انواع ویزاهای کانادا دارد. در صورت تمایل جهت مشاوره و ارزیابی شرایط خود با مشاور  رسمی مهاجرت، خانم نازنین بیتاژیان، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

نقش کاور لتر برای ویزای تحصیلی کانادا و یا دیگر کشورهای خارجی چیست؟

کاورلتر نامه ای مختصر و شفاف شامل مشخصات فردی، سوابق کاری یا تحصیلی و مهارت‌های متقاضی برای مقصود و امری خاص می باشد.

انواع کاورلتر چیست؟

کاورلتر تحصیلی ، کاورلتر شغلی، کاورلتر برای انتشار فعالیت پژوهشی کاور لتر چی ست

با توجه به این که برنامه های مهاجرتی هر لحظه از زمان امکان تغییر دارند برای اطلاعات به روز و تکمیلی با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی یوکن تماس بگیرید.

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟

با مطرح کردن سوال های مهاجرتی ضمن دریافت پاسخ، فرصت پاسخ گویی به سوالات دیگر متقاضیان هم بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

رشته عمران در کانادا
رشته عمران در کانادا
رشته روانشناسی در کانادا
رشته روانشناسی در کانادا