کانادا

گپ تحصیلی

گپ تحصیلی چیست؛ شیوه های توجیه کردن وقفه تحصیلی

گپ تحصیلی چیست؟ توجیه گپ تحصیلی از چه روش هایی امکان پذیر است؟ چطوری می شود برای ویزای تحصیلی بدون آن که وجود گپ تحصیلی مانع دریافت آن شود، اقدام نمود؟ هنگامی که دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی یا پذیرش از دانشگاه در کشور دیگری اقدام می کنند در شرایط و ضوابطی که از سوی سفارت و یا دانشگاه ارائه شده اند با آیتم گپ یا وقفه تحصیلی رو به رو می شوند. آیتمی که تعیین کننده میزان فاصله ای است که میان دوره تحصیلی قبلی با دوره ای که برای آن اقدام کرده، می باشد و برای دریافت ویزا و پذیرش از سوی برخی سفارت ها و دانشگاه ها اهمیت بسیاری داشته و به آن توجه می شود.

همچنین با توجه به سخت شدن و رقابتی شدن برنامه های اسکیل ورکر به ویژه برنامه های مهاجرت کاری کانادا، متقاضیان مهاجرتی همواره در پی روش های جایگزین آن می باشند. یکی از روش های جایگزین برنامه های مهاجرت کاری ، اقدام تحصیلی می باشد. برای همین افرادی که مدت ها پیش فارغ التحصیل شده اند نیز برای گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا و در نهایت ویزای تحصیلی کانادا اقدام می کنند. با توجه به اینکه از تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی این افراد مدت زیادی گذشته است، دارای گپ تحصیلی کانادا می باشند. لذا در این مطلب قصد داریم به شکلی جامع به موضوع مهم گپ تحصیلی کانادا پرداخته و از تأثیرات آن بر اپلای دانشجویان، روش های توجیه آن، حد نرمالی که برای آن در نظر گرفته شده، اهمیت آن برای برخی از کشورها نظیر کانادا و …. سخن بگوییم.

گپ تحصیلی (وقفه تحصیلی) چیست؟

گپ یا وقفه تحصیلی به بازه زمانی کوتاه یا بلندی (ممکن است چند سال به طول انجامد) گفته می شود که دانش آموزان یا دانشجویان به علل مختلفی همچون بیماری، اشتغال، یادگیری مهارت، ازدواج، مشکلات خانوادگی و پژوهش تحصیلات آکادمیک خود را رها کرده و پس از اتمام آن بازه، دوباره تحصیل را از سر می گیرند.

وجود این گونه وقفه ها اگر چه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی داخل کشور را دارند مشکل حادی به نظر نمی رسد اما برای آن دسته از افراد که می خواهند مقطع تحصیلی بعدی خویش را در کشوری دیگر و با گرفتن پذیرش از دانشگاه مقصد و اخذ ویزای تحصیلی بگذرانند، مشکل ساز خواهد بود چرا که در برخی از کشورها می بایست علل ایجاد گپ تحصیلی بیان شده و مدارک معتبری برای آن ارائه گردد تا با پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی موافقت شود.

تأثیر گپ تحصیلی بر فرآیند اپلای دانشجویان

گپ تحصیلی می تواند بر فرآیند اپلای دانشجو تأثیر منفی یا مثبتی داشته باشد و این امر تماما به شخص متقاضی و توانمندی های او بستگی دارد چرا که برخی از متقاضیان در وقفه تحصیلی نرمال به پژوهش و بالا بردن سطح علمی خویش در حوزه مرتبط با رشته مورد نظر، تقویت زبان یا اشتغال می پردازند که خود این امور هنگامی که شخص برای پذیرش در دانشگاه مقصد و اخذ ویزای تحصیلی اقدام می کند به عنوان نقاط قوت رزومه ارائه شده، شناخته می شوند و سفارت کشور مقصد و دانشگاه به راحتی می توانند با پذیرش فرد موافقت کنند اما برخی دیگر از وقفه تحصیلی نه تنها برای بالا بردن مهارت های خود استفاده نمی کنند بلکه آن را به بهانه آماده شدن برای اپلای به بطالت می گذرانند این امر و دوری چند ساله از تحصیل، پژوهش و اشتغال علاوه بر این که بازگشت دوباره او به تحصیل را کمی با مشکل مواجه می کند بلکه تأثیر منفی بر اپلای تحصیلی دانشجو خواهد گذاشت.

اهمیت گپ تحصیلی برای سفارت ها

گپ تحصیلی برای تمامی سفارت ها از اهمیت بسیاری برخوردار نمی باشد و اصولا برای کشورهایی مهم است که خدمات تحصیلی و آموزشی بسیار خوب و در برخی مواقع رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. بالطبع چنین کشورهایی سرمایه گذاری خود را بر روی افرادی انجام می دهند که از دوره تحصیلی قبلی آن ها زمان زیادی نگذشته باشد چرا که وجود فاصله زمانی و دوری از درس و تحصیل روند یادگیری و آموزش دوباره را با مشکل رو به رو می سازد. سفارت و سازمان مهاجرت برخی از کشورها نظیر کانادا، آلمان، انگلیس و پرتقال وقفه تحصیلی را مهم می دانند و در هنگام بررسی مدارک دریافت ویزای تحصیلی متقاضیان به این مورد در کنار دیگر شرایط نگاه می کنند اما در کشورهای دیگری چون ترکیه، اوکراین و روسیه این مورد اهمیت ندارد و روند اخذ ویزا با مشکل یا وقفه ای رو به رو نمی شود.

داشتن گپ تحصیلی به معنی منصرف شدن برای مهاجرت تحصیلی کانادا و یا دیگر کشورهای خارجی نمی باشد. متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا و کشورهای دیگر می توانند با ارائه مدارک و مستندات مناسب حتی با وجود گپ تحصیلی، ویزای موفقی داشته باشند. یکی از گزینه های مناسب در این مسیر مشاوره با افراد با تجربه و وکلای رسمی مهاجرت کانادا و با دیگر کشورها می باشد. مشاورین و وکلای مهاجرتی می توانند با تجربه و شناختی که نسبت به این پرونده ها و نحوه تصمیم گیری آفیسرهای مهاجرتی دارند، کمک شایانی در بالا بردن شانس ویزای تحصیلی نمایند.

موسسه مهاجرت یوکن ثبت شده در کانادا و استرالیا، تحت نظارت مشاور رسمی مهاجرت خانم نازنین بیتاژیان، با سال ها تجربه در پرونده های ویزای تحصیلی و مهاجرتی آماده ارائه مشاوره تخصصی در این خصوص می باشد

بیشتر بخوانید: آلمان یا کانادا؟ مقایسه هزینه زندگی، بازارکار و مالیات آلمان و کانادا

ویزای تحصیلی کانادا با گپ تحصیلی

گپ یا وقفه تحصیلی بر ویزای تحصیلی کانادا که یکی از ویزاهای محبوب به شمار می رود، تاثیر گذار می باشد. در واقع یکی از آیتم هایی که در هنگام بررسی مدارک متقاضی ویزای تحصیلی کانادا به آن توجه بسیار می شود، میزان فاصله ی میان آخرین دوره تحصیلی و دوره ای که متقاضی برای آن درخواست ویزا کرده است، می باشد. این فاصله یا گپ تحصیلی اگر که در حد نرمال (میزانی که برای هر یک از مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده و مورد تایید می باشد) بوده باشد در دریافت ویزا اثر منفی نخواهد گذاشت اما اگر که فاصله ی ایجاد شده بیش از مقدار تعیین شده باشد و دلایلی برای توجیه آن وجود نداشته باشند و به سفارت ارائه نگردند می تواند مانعی برای دریافت ویزا به حساب آید. البته دولت کانادا انعطاف پذیری خوبی دارد و با بیان دلایل معتبر که مستند نیز می باشند می توان به موافقت سفارت با درخواست ویزای تحصیلی امیدوار بود.

روش های توجیه گپ تحصیلی

وجود گپ تحصیلی اگر چه می تواند مانعی برای دریافت ویزا و پذیرش باشد اما با روش های مختلف و ارائه دلایلی معتبر می توان آن را توجیه نمود و دانشگاه مقصد و سفارت کشوری که اخذ ویزای تحصیلی آن مد نظر است را متقاعد کرد. البته در کنار ارائه دلایل و به کارگیری روش های مختلف برای توجیه گپ تحصیلی لازم است صداقت در گفتار و شفافیت در بیان علل وقفه تحصیلی لحاظ شود چرا که اگر صادق نبودن متقاضی اثبات شود، درخواست او کاملا رد خواهد شد.

برخی از مهم ترین روش های توجیه گپ تحصیلی را در ادامه بیان خواهیم کرد.

 • خدمت سربازی

از روش های توجیه گپ تحصیلی می توان به خدمت سربازی اشاره کرد. خدمت سربازی خواه ناخواه میان دوره های تحصیلی دو سال فاصله ایجاد می کند. شخص متقاضی می تواند برای توجیه وقفه ایجاد شده با ارائه کارت پایان خدمت، مامور مهاجرت و یا مسئول پذیرش را اقناع نماید.

 • توجیه گپ تحصیلی با ارائه مدارک پزشکی

برخی از افراد می توانند برای توجیه گپ تحصیلی مدارک و مستندات پزشکی ارائه نمایند مبنی بر این که فرد در بازه زمانی مشخص به درمان مشغول بوده است و به همان دلیل میان دوره های تحصیلی فاصله ایجاد شده است.

 • توجیه گپ تحصیلی با ارائه سوابق کاری مرتبط

برای توجیه وقفه پیش آمده متقاضیانی که دارای سابقه کاری مرتبط هستند می توانند با ارائه مدارک معتبری در این زمینه دانشگاه مقصد یا سفارت کشور مورد نظر را برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی متقاعد سازند.

 • یادگیری زبان

ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از روش های توجیه گپ تحصیلی است که متقاضیان می توانند به وسیله آن سفارت و دانشگاه مقصد را برای اخذ ویزا و پذیرش و چشم پوشی از گپ تحصیلی قانع کنند.

با توجه به حساسیت پرونده افرادی که گپ تحصیلی دارند، همواره پیشنهاد می شود در این مسیر با افراد با تجربه به خصوص مشاورین و وکلای رسمی مهاجرت مشورت نمایید. چرا که کوچکترین اشتباه در این مسیر،خسارات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

روش های کاهش تأثیر منفی گپ تحصیلی

گپ تحصیلی در اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد و دریافت ویزای تحصیلی تأثیر منفی بسیاری دارد به گونه ای که اگر این مقدار از حد نرمال بسیار بالاتر باشد مانعی برای دریافت ویزا و پذیرش از سوی دانشگاه به شمار می رود و می بایست دلایلی برای توجیه آن به صورت مستند بیان شوند تا در صورت تأیید، با پذیرش فرد متقاضی موافقت شود. البته تأثیر منفی وقفه ایجاد شده را می توان با روش هایی کمتر کرد.

در واقع افرادی که با تأثیرات منفی وقفه ی تحصیلی برای اپلای به کشور مقصد رو به رو می شوند می بایست توانمندی ها و نقاط قوتی که دارند را تقویت کرده تا در هنگام بررسی مدارک برای ویزا و پذیرش از سمت دانشگاه، گپ تحصیلی ایجاد شده به چشم نیاید.

برخی از روش هایی که به کاهش تأثیر گپ تحصیلی کمک می کنند، عبارتند از:

 • ارائه توصیه نامه تحصیلی.
 • ارائه سابقه کاری مرتبط با رشته.
 • یادگیری زبان کشور مقصد.
 • ارائه مقالات علمی و تخصصی.
 • نگارش انگیزه نامه.
 • برخورداری از نمرات و معدل بالا (افرادی که از ابتدا قصد مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی دارند لازم است در طی دوره تحصیل خود در کشور مبدا معدل خوبی کسب کنند چرا که یکی از نقاط قوت فرد برای پذیرش به شمار می رود)
 • کسب نمره بالا در آزمون های زبان.

حد نرمال گپ تحصیلی

حد نرمال تعیین شده ای برای وقفه تحصیلی وجود ندارد و عمدتا هر یک از دانشگاه ها در هر کشور مقدار گپ تحصیلی خاصی را بدون نیاز به توجیه و مدرک خواهد پذیرفت. اما عمدتا برای تحصیل در دوره کارشناسی حداکثر سه سال وقفه، برای اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد حداکثر پنج سال گپ قابل قبول خواهد بود. برای مقطع دکترا نیز عموم دانشگاه ها توجه بیشتری به مقاله ها، پژوهش ها و سوابق کاری مرتبط دارند و کمتر تأثیر گپ تحصیلی را در پذیرش اعمال می کنند.

گپ تحصیلی مقاطع مختلف تحصیل

گپ تحصیلی قابل قبول توسط دانشگاه ها برای مقاطع مختلف، متفاوت است و بستگی به نوع اپلای تحصیلی دارد. در حقیقت شخصی که برای دوره کارشناسی درخواست ویزای تحصیلی می کند، میزان وقفه تحصیلی متفاوتی با متقاضی تحصیل در دوره دکتری خواهد داشت.

در ادامه به گپ تحصیلی قابل قبول برای سه دوره کارشناسی، ارشد و دکتری اشاره خواهیم کرد.

گپ تحصیلی برای کارشناسی

عمدتا میزان وقفه قابل قبول برای اخذ ویزای تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه ها دو تا سه سال می باشد، به این معنا که آن دسته از افرادی که به تازگی دیپلم خود را گرفته اند حداکثر سه سال پس از تاریخ دریافت دیپلم می توانند برای ویزای تحصیلی دوره کارشناسی بدون آن که نیاز به توجیه گپ تحصیلی داشته باشند اقدام کنند. اما پس از گذشت این زمان شخص علاوه بر ارائه مدارک معتبر مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی لازم است مستندات دیگری که بتوانند گپ تحصیلی پیش آمده را توجیه کنند، ارائه دهد. از جمله مستنداتی که برای توجیه گپ تحصیلی پیش آمده ارائه می گردند می توان به مدرک زبان، پژوهش و شرکت در دوره های مختلف آموزشی اشاره کرد.

البته بیان این نکته ضروری است که افراد متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی نباید تمام توجه خویش را به گپ تحصیلی معطوف کنند چرا که برای پذیرش به تمکن مالی فرد، رزومه تحصیلی او، مهارت زبان و مواردی از این دست نیز توجه بسیار می شود و جزو شرایط ضروری به شمار می آیند.

گپ تحصیلی برای کارشناسی ارشد

برای دوره کارشناسی ارشد مقدار گپ تحصیلی قابل قبول حداکثر پنج سال بیان شده است و افرادی که مدت زمانی بیش از حد نرمال را از تحصیل فاصله داشته اند می بایست با ارائه مدارک و ادله ای مستند آن را توجیه کنند تا موفق به اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش از سوی سازمان مهاجرت و دانشگاه مقصد گردند.

گپ تحصیلی برای دکتری

برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع دکتری گپ تحصیلی آن گونه که برای مقاطع تحصیلی دیگر مهم است، دارای اهمیت نمی باشد و تأثیر زیادی بر پذیرش در این مقطع ندارد و بیشتر موارد پژوهشی، تحقیقاتی، مقاله های ارائه شده توسط متقاضی و سوابق کاری مرتبط مورد توجه و بررسی قرار می گیرند.

البته نباید این گونه تلقی شود که کلا بی اهمیت بوده و پس از ۱۵ یا ۲۰ سال وقفه تحصیلی می توان بدون ارائه دلایل محکم برای دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی اقدام کرد، این چنین نیست و طی بررسی های انجام گرفته، گپ ده ساله برای مقطع دکترا قابل توجیه خواهد بود.

اما توصیه می شود در هر صورت مدارک و مستنداتی پیش از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی دکتری آماده شده و در هنگام درخواست به همراه دیگر مدارک به سفارت کشور مقصد ارائه گردند.

گپ تحصیلی کانادا و قوانین آن

امروزه خیل عظیمی از دانشجویان علاقمند به تحصیل در کشور کانادا هستند زیرا سیستم عالی آموزشی، استانداردهای بسیار خوب برای زندگی و فرصت های شغلی مناسب این کشور در کنار آزادی های گوناگون و تنوع فرهنگی بسیار بالا مسیر را برای رسیدن به رویاهایی که در سر دارند هموارتر می کند. با این وجود مهاجرت به کانادا برای تحصیل می تواند چالش بر انگیز باشد به ویژه اگر که با گپ تحصیلی همراه باشد. البته اگر چه مشاهده شده اغلب دانشجویان با مشکل وقفه تحصیلی مواجه هستند اما این موضوع نباید بسیار نگران کننده باشد چرا که دولت کانادا برای حل آن قوانینی تنظیم کرده است که با پیروی از آن ها می توان به راحتی برای تحصیل در آن کشور اقدام نمود.

بر اساس قوانین وضع شده از سوی دولت کانادا و اداره مهاجرت آن کشور و موافقت مؤسسه های آموزشی، برای افراد متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ۲ سال وقفه تحصیلی و برای آن دسته از دانشجویان که تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی را در نظر دارند ۵ سال گپ تحصیلی قابل قبول خواهد بود.

در این بین برای مقطع دکتری گپ تحصیلی چندان مهم در نظر گرفته نشده و دولت کانادا بیشتر پژوهش ها و تحقیقاتی که افراد با مدارک معتبر و به صورت مستند ارائه می کنند را در نظر می گیرد.

البته در این باره استثناء نیز وجود دارد و بر اساس قوانین وضع شده، افرادی که دارای سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود هستند یا تخصص ویژه ای در این باره دارند می توانند با ارائه مدارکی برای ویزای تحصیلی اقدام نمایند بدون آن که گپ تحصیلی بر اپلای آنان تاثیرگذار باشد.

خدمات موسسه مهاجرتی یوکن کانادا

موسسه مهاجرتی یوکن UCAN IMMIGRATION SERVICES تحت نظارت خانم نازنین بیتازیان مشاور رسمی مهاجرت کانادا، فارغ التحصیل رشته حقوق مهاجرت از کانادا و استرالیا، فعالیت می کند.

موسسه مهاجرت یوکن کانادا و استرالیا با سال ها تجربه در خصوص پذیرش تحصیلی ، بورسیه تحصیلی ، انواع ویزای دانش آموزی و دانشجویی، ویزای والدین، ویزای کاری کانادا، انجام پرونده های مهاجرتی و اقامتی ، ویزای سرمایه گذاری، ویزای استارتاپ ، ویزای هنرمندان، جاب آفر کانادا، خدمات دریافت پاسپورت، ویزای توریستی و کارت پی آر PR ، آماده ارائه خدمات مشاوره و ارزیابی پرونده های مهاجرتی و اقامتی می باشد. متقاضیان می توانند جهت آگاهی از شرایط خود برای برنامه های مهاجرتی و اقامتی، با مشاور این مجموعه مشاوره آنلاین داشته باشند.

مشاوره با مشاور رسمی مهاجرت
مشاور  موسسه یوکن آماده ارائه مشاوره آنلاین در خصوص اخذ انواع ویزاهای کانادا دارد. در صورت تمایل جهت مشاوره و ارزیابی شرایط خود با مشاور رسمی مهاجرت، خانم نازنین بیتاژیان، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

آیا افرادی که گپ تحصیلی دارند نمی توانند برای تحصیل در کانادا اقدام کنند؟

افرادی که گپ تحصیلی دارند، همچنان می توانند با ارائه مدارک مستند و مناسب جهت توجیه گپ تحصیلی کانادا اقدام کنند.

چطوری گپ تحصیلی را برای آفیسر توجیه کنیم؟

گپ تحصیلی کانادا را می توان با مواردی از قبیل خدمت سربازی، نامه سابقه کار، مدارک پزشکی، اسناد و مدارکی مبنی بر یادگیری زبان مورد نیاز جهت گرفتن پذیرش تحصیل و دیگر اسناد مناسب توجیه نمود.

گپ تحصیلی چه تاثیری بر روی ویزای تحصیلی دارد

اگر چه گپ تحصیلی به تنهایی منجرب به ریجکت ویزای دانشجویی نمی شود ولی گپ تحصیلی حساسیت پرونده ویزای دانشجویی را نزد آفیسر بالا می برد. افرادی که وقفه تحصیلی بالایی دارند باید اولا” در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی دقت نمایند. ثانیا” تلاش نمایند با ارائه مدارک مناسب این گپ تحصیل را توجیه نمایند.

چه دلایلی باعث ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا با گپ تحصیلی می شود؟

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و یا دیگر کشورهای خارجی تنها به دلیل وجود گپ تحصیلی اتفاق نمی افتد. مواردی از قبیل عدم انتخاب رشته مناسب و مرتبط با رشته و یا تخصص متقاضی ، انتخاب رشته تحصیلی بدون در نظر گرفتن آینده شغلی آن رشته در کشور مبدا، استادی پلن ضعیف و توجیه نشدن آفیسر در خصوص علاقه و هدف شما از تحصیل در کشور مقصد بخشی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی به دلیل وقفه تحصیلی می باشد.

با توجه به این که برنامه های مهاجرتی هر لحظه از زمان امکان تغییر دارند برای اطلاعات به روز و تکمیلی با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی یوکن تماس بگیرید.

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟

با مطرح کردن سوال های مهاجرتی ضمن دریافت پاسخ، فرصت پاسخ گویی به سوالات دیگر متقاضیان هم بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

توصیه نامه تحصیلی کانادا چیست و چه تاثیری در اپلای دارد؟
توصیه نامه تحصیلی کانادا چیست و چه تاثیری در اپلای دارد؟
فاند تحصیلی کانادا؛ دریافت انواع فاند تحصیلی از کشور کانادا
فاند تحصیلی کانادا؛ دریافت انواع فاند تحصیلی از کشور کانادا