مهاجرت تحصیلی به استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا در سال ۲۰۲۱

هزینه تحصیل در استرالیا یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری متقاضیان برای انتخاب این کشور جهت ادامه تحصیل می باشد. هزینه تحصیل در استرالیا و هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد. رشته تحصیلی، دانشگاه و شهر محل تحصیل و الگوی زندگی دانشجویان نقش به سزایی در هزینه مهاجرت تحصیلی استرالیا دارد.

به طور کلی هزینه های تحصیل در استرالیا (هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا) شامل موارد زیر می باشد.

نقش رشته تحصیلی در هزینه تحصیل در استرالیا

شهریه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های استرالیا با یکدیگر فرق می کندو بعنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های پزشکی حدودا” ۷۰ هزار دلار در سال می باشد.

مدت زمان تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف تحصیلی با توجه به مدت زمان دوره تحصیلی متفاوت می باشد. دوره تحصیل در مقطع لیسانس ۴ سال و در مقطع فوق لیسانس دو سال می باشد که در نتیجه آن هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بیشتر از هزینه تحصیل در مقطع ارشد است.

شهریه تحصیل در مراکز آموزشی استرالیا

شهریه تحصیل در موسسات آموزشی از مدارس تا دانشگاه های استرالیا متغییر می باشد. مراکز آموزشی با توجه به امکانات و کیفیت آموزشی که ارائه می دهند هزینه های بیشتری را دریافت می کنند. این قضیه برای دانشگاه های رنکینگ برتر نیز صادق است.

بیشتر بخوانید: شرایط و هزینه مهاجرت به استرالیا

نقش ایالت و شهر محل تحصیل در هزینه تحصیلی استرالیا

هزینه زندگی در ایالت های مختلف استرالیا متغیر می باشد. حتی هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا در شهر های مختلف یک ایالت نیز متفاوت است. بعنوان مثال شهرهای سیدنی و بلک تاون، هر دو در ایالت نیو ساوت ولــــز (New South Wales) قرار گرفته اند ولی هزینه زندگی در سیدنی بیشتر است.

سبک زندگی افراد و رابطه آن با هزینه تحصیل در استرالیا

الگو و سبک زندگی افراد، نوع مسکن، نوع پوشاک، تغذیه و تفریح و مواردی از این قبیل تاثیر بسزایی در هزینه ها خواهد داشت.

تعداد اعضای خانواده

مجرد و یا متاهل بودن افراد و همچنین تعداد اعضای خانواده دانشجو در استرالیا، در هزینه زندگی در استرالیا تاثیر گذار است.

هزینه های جانبی تحصیل در استرالیا

عواملی از قبیل پذیرش تحصیلی بصورت مشروط (کاندشنال) به دلیل ضعیف بودن سطح زبان دانشجو و مستلزم به گذراندن دوره زبان در استرالیا، برای دانشجو هزینه دوره زبان را در پی خواهد داشت.

شهریه تحصیل در استرالیا

شهریه تحصیل در استرالیا با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. جدول زیر تا حدودی هزینه تحصیل در استرالیا را مقایسه کرده است.

مقاطع مختلف تحصیلی در استرالیاهزینه تحصیل سالیانه ( دلار استرالیا )
تحصیل در مدارس ابتدایی۱۲٫۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار
تحصیل در دبیرستان۱۴٫۰۰۰ تا ۱۷٫۰۰۰ دلار
تحصیل در مدارس شبانه روزی۲۰٫۰۰۰ تا ۳۰٫۰۰۰ دلار
تحصیل دوره ای زبان در استرالیا۱۰٫۰۰۰ دلار
تحصیل دوره های فنی حرفه ای۱۷٫۰۰۰ دلار
تحصیل در دانشگاه استرالیا مقطع کارشناسی۲۰٫۰۰۰ تا ۴۶٫۰۰۰ دلار
تحصیل در دانشگاه استرالیا مقطع کارشناسی ۲۱٫۰۰۰ تا ۴۶٫۰۰۰ دلار
تحصیل در دانشگاه استرالیا مقطع دکترا۲۰٫۰۰۰ تا ۴۵٫۰۰۰ دلار

بیمه دانشجویی

یکی دیگر از هزینه های تحصیل در استرلیا، بیمه دانشجویی می باشد. دانشجویان بین المللی باید بیمه استاندارد برای ویزای دانشجویی را داشته باشند. این نوع بیمه خدماتی نظیر دندانپزشکی، عینک، زایمان و مراقبت های بارداری را پوشش نمی دهد و در صورت نیاز به این خدمات باید بیمه های تکمیلی را درخواست نمایید که هزینه بیشتری نسبت به ویزای استاندارد دانشجویی خواهد داشت.

هزینه بیمه دانشجویی با توجه به تعداد اعضای خانواده و شرکت های ارائه دهنده خدمات بیمه متفاوت می باشد. هزینه تقریبی بیمه دانشجویی مطابق جدول زیر می باشد.

تعداد نفراتهزینه بیمه دانشجویی در استرالیا
دانشجو مجرد۷۰۰ دلار استرالیا
دانشجو متاهل۱٫۹۰۰ دلار استرالیا
دانشجو متاهل به همراه فرزند۳٫۰۰۰ دلار استرالیا

برخی از شرکتهای ارائه دهنده بیمه در استرالیا Nib, Medibank, Bupa , Allianz می باشد.

هزینه خوابگاه تحصیلی

یکی دیگر از هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا، خوابگا ه های دانشجویی می باشد. هزینه خوابگاه با توجه به دانشگاه می تواند متغیر باشد. این هزینه می تواند بین ۱٫۲۰۰ تا ۱٫۶۰۰ دلار استرالیا باشد.

دانشجویان به ویژه دانش آموزان می توانند به جای خوابگاه زندگی با خانواده های استرالیایی (Home Stay) را جهت محل سکونت انتخاب نمایند. هزینه بسته به نوع خدمات از قبیل سه وعده غذایی در روز بین ۱٫۰۰۰ تا ۱٫۴۰۰ دلار استرالیا متغیر است.

همچنین دانشجویان می توانند بصورت مستقل اقدام به اجاره خانه کنند. در این صورت بسته به محل و نوع آپارتمان هزینه آن حداقل ۱٫۲۰۰ دلار استرالیا می باشد. البته در صورت اجاره مسکن به صورت مشترک با دو یا سه دانشجوی دیگر، این رقم می تواند به ۴۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی استرالیا و گرفتن فاند

هزینه تغذیه

هزینه تغذیه شامل مایحتاج ماهانه از قبیل گوشت، لبنیات، میوه و سبزیجات با توجه به کیفیت و فروشگاهی که این مواد از آن تهیه می شود حداقل ۲۵۰ دلار استرالیا می باشد.

هزینه حمل و نقل عمومی در استرالیا

استرالیا از خدمات حمل و نقل عمومی بسیار خوبی برخوردار است. هزینه ایاب و ذهاب در صورت استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در استرالیا بسیار مقرون و به صرفه می باشد. البته دانشجویان می توانند از کارت های مخصوص دانشجویی استفاده نمایند. هزینه ماهانه کارتهای حمل و نقل عمومی دانشجویی ۵۰ دلار استرالیا بصورت ماهانه می باشد.

هزینه تلفن و اینترنت در استرالیا

دانشجویان می توانند برای استفاده از اینترنت و خدمات تلفن همراه از بین اپراتورهای مختلفی که در استرالیا فعال هستند مناسب ترین پلن را انتخاب نمایند. حداقل هزینه پلن های موجود ۶۰ دلار استرالیا ماهیانه می باشد. برخی ازشرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت و تلفن همراه در استرالیا Lebara, Vodafone, Optus, Hello Optus می باشند.

هزینه گاز و برق

در صورتی که دانشجویان اقدام به اجاره آپارتمان کنند، هزینه گاز و برق مصرفی نیز برعهده دانشجو بوده و هزینه آن حدودا” ۱۵۰ دلار ماهیانه می باشد.

هزینه استفاده از خدمات ورزشی و تفریحی

هزینه اماکن ورزشی و تفریحی مانند سالن های ورزشی، استخر وغیره با توجه به امکانات و کیفیت آنها متفاوت می باشد. دانشجویان می توانند از برخی از این اماکن بصورت رایگان و یا از تخفیف دانشجویی استفاده نمایند. برخی از خدمات تفریحی از قبیل سینما ۱۸ دلار استرالیا، فست فود ۱۰ دلار. رستوران حداقل ۲۰ دلار استرالیا می باشد.

هزینه تحصیل در استرالیا در یک نگاه

شرح هزینه تحصیل در استرالیاهزینه به دلار استرالیا
حداقل شهریه یک سال دانشگاه ۱۲٫۰۰۰ دلار
هزینه بیمه دانشجویی ( دانشجوی مجرد)۷۰۰ دلار
حداقل هزینه خوابگاه ( بصورت مستقل )۱٫۲۰۰ دلار
هزینه تغذیه (گوشت، مرغ، نان، شیر، پنیر،میوه و سبزیجات)۲۵۰ دلار
هزینه حمل و نقل عمومی ۵۰ دلار
هزینه تلفن و اینترنت ۶۰ دلار
هزینه گاز و برق ۱۵۰ دلار
هزینه استفاده از خدمات فرهنگی، ورزشی و تفریحی (میانگین ماهیانه)۱۰۰ دلار

کار دانشجویی و جبران بخشی از هزینه های تحصیل در استرالیا

خوشبختانه مطابق قوانین اداره مهاجرت استرالیا دانشجویان بین المللی استرالیا همزمان با تحصیل در این کشور کار کنند و بخشی از هزینه های خود را جبران نمایند. مجوز کار دانشجویی بصورت نیمه می باشد. شرایط مجوز کار همزمان با تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت می باشد. شرایط کار دانشجویی در مقاطع مختلف به شرح زیر می باشد.

 • مجوز کار در مقطع کارشناسی: ۲۰ ساعت در هفته
 • مجوز کار در مقطع ارشد: ۲۰ ساعت در هفته
 • مجوز کار در مقطع دکترا: ۳۰ ساعت در هفته

در صورتی که دانشجو متاهل باشد، همسر وی نیز مجوز کار خواهد داشت. شرایط کار برای همراه دانشجو نیز همانند خود دانشجو است یعنی اگر دانشجو اجازه ۲۰ساعت کار در هفته را داشته باشد همسر وی نیز اجازه کار ۲۰ ساعت کار درهفته را دارد. دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که هرگونه تخلفی در چنین شرایطی باعث لغو ویزای تحصیلی آنها خواهد شد. همسر دانشجو نیز همانند دانشجو زمانی می تواند شروع به کار کند که ترم تحصیلی دانشجوی، به صورت رسمی آغاز شده باشد .

بیشتر بخوانید: بررسی شرایط تحصیل در مدارس استرالیا

دستمزد کار دانشجویی در استرالیا

پیدا کردن شغل دانشجویی برای کسب درآمد همزمان با تحصیل در استرالیا، علاوه بر جبران بخشی از هزینه های تحصیل در استرالیا مزایای دیگری نیز دارد. کار هنگام تحصیل می توانید تجربه فوق العاده ای را برای آینده شغلی و اجتماعی متقاضی داشته باشد. کار همزمان با تحصیل به دانشجو این فرصت را می دهد تا ضمن آشنایی با بازار کارمحیط جدید، به زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم نیز تسلط کامل پیدا کنند. حداقل دستمزد در استرالیا با توجه به ایالت و شهر محل زندگی و همچنین نوع کار از ۱۸ دلار در ساعت شروع می گردد. برخی از مشاغلی که دانشجویان می توانند بصورت نیمه وقت، جهت کسب درآمد و کاهش هزینه تحصیل در استرالیا انجام دهند به همراه میانگین دستمزد به شرح زیر می باشد.

 • خرده فروشی : دستمزد بین ۱۹ تا ۲۲ دلار استرالیا در ساعت
 • معلم خصوصی: دستمزد بین ۱۸ تا ۴۰ دلار استرالیا در ساعت
 • باریستا و گارسون: دستمزد بین ۱۸ تا ۲۲ دلار استرالیا در ساعت
 • کار در مرکز خدمات اپراتورهای تلفن و اینترنت: دستمزد بین ۲۱ تا ۳۸ دلار استرالیا در ساعت
 • پرستاری کودک: دستمزد بین ۱۷ تا ۲۵ دلار استرالیا در ساعت
 • نویسندگی و ویرایش: دستمزد بین ۱۷ تا ۴۰ دلار استرالیا در ساعت
 • کار دفتری و پذیرش: دستمزد بین ۲۰ تا ۲۸ دلار استرالیا در ساعت
 • دستیار تحقیق آنلاین: دستمزد بین ۲۵ تا ۳۰ دلار استرالیا درساعت)
 • شرکت های Deliveroo و Uber: دستمزد بین ۲۰ تا ۴۵ دلار استرالیا در ساعت

تحصیل در استرالیا و میانگین دستمزد برای مدارک مختلف تحصیلی

تحصیل در استرالیا، شرایط پیدا کردن فرصت های شغلی را برای فارغ التحصیلان مهیا می کند. داشتن مدرک تحصیلی از موسسات آموزشی در استرالیا، نقش مهمی در استخدام در این کشور دارد. سطح درآمد در استرالیا با توجه به سطح مقطع تحصیلی افراد متفاوت می باشد.

مدرک تحصیلیمیانگین دستمزد سالیانه در استرالیا
مقطع دکترا 125.360 $ استرالیا 
مقطع فوق لیسانس 116.291 $ 
مقطع لیسانس 96.657 $ 
مقطع فوق دیپلم 83.046 $ 
مقطع دیپلم 70.439 $ 
زیر دیپلم 61.385 $ 

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان آیلتس

از آنجایی که اخیرا” کسب نمره مورد قبول دانشگاه ها در آزمون آیلتس و تاقل و غیره سخت تر شده است، متقاضیان تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان آیلتس افزایش چشمگیری داشته است. خوشبختانه برخی از دانشگاه های استرالیا تحت شرایطی امکان تحصیل را برای این دسته از دانشجویان مهیا ساخته است. دانشجویان می توانند با اطلاع از شرایط این دانشگاه ها، جهت اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان اقدام کنند.

متقاضیانی که در مرحله پذیرش تحصیلی هنوز مدرک زبان ندارند و یا حداقل نمره مورد نیاز را کسب نکرده اند، همچنان می توانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان از برخی از دانشگاه ها اقدام کنند. تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان Ielts در دو شرایط زیرامکان پذیر است.

 • متقاضیانی که یک دوره تحصیلی را در کشورهای انگلیسی زبان گذرانده باشند
 • اخذ پذیرش تحصیلی بدون نیازبه آیلتس بصورت کاندشنال

متقاضیانی که برای تحصیل در دانشگاه های استرالیا بدون نیاز مدرک زبان اقدام می کنند، باید در دوره ای که دانشگاه برای آنها در این خصوص در نظر گرفته شرکت کنند. طول دوره های زبان در این خصوص متناسب با ضعف زبان دانشجویان خواهد بود. تحصیل در دانشگاه های استرالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی میسر می باشد. ولی امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع ارشد بدون ارائه مدرک زبان آیلتس دشوار می باشد. همچنین تحصیلی در مقطع دکترا بدون مدرک آیلتس غیر ممکن است.

تحصیل در استرالیا در مدارس و کالج‌ها بدون مدرک زبان

استرالیا با فراهم کردن امکانات آموزشی نوین، زمینه پیشرفت علمی دانش آموزان را در سطح بالایی فراهم نموده است. سالانه متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای ادامه تحصیل در مقطع مدرسه و کالج های استرالیا اقدام می کنند. تحصیل در مدارس استرالیا از سن ۷ سالکی میسر می باشد. دانش آموزان از سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی می توانند کالج های استرالیا را برای تحصیل انتخاب کنند. تحصیل در مدرسه های استرالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است. تحصیل در برخی ازکالج های استرالیا نیز بدون مدرک زبان ممکن است. افرادی که به صورت کاندشنال برای کالج های استرالیا اقدام می کنند. کالج ها با ارائه در دوره فاندیشن و ارتقاء سطح زبان دانش آموزان، آنها را برای ورود به دانشگاه آماده می کنند.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی بدون مدرک زبان

تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا با ارائه مدرک زبان ( حداقل نمره ۶ آیلتس) امکان پذیر است. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی را دارند، می توانند تحت شرایطی، از برخی دانشگاه های استرالیا بصورت مشروط، پذیرش بگیرند. این افراد پس از ورود به استرالیا با گذراندن یک دوره زبان، امکان ادامه تحصیل در دوره تخصصی را برای خود فراهم می کنند. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم ضروری می باشد. فاکتور دیگری که برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس موثر می باشد، معدل دانشجویان است. حداقل معدل لازم برای اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی ۱۵ می باشد. دانشجویانی که معدل آنها از ۱۵ کمتر است در صورت گذراندن دوره های فاندیشن در استرالیا شرایط لازم را برای ورود به دانشگاه برای این مقطع تحصیلی خواهند داشت. تحصیل در دوره کارشناسی استرالیا بین ۳ تا ۴ سال زمان خواهد برد.

تحصیل استرالیا

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد بدون مدرک زبان

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان در مقطع ارشد، امکان پذیر نمی باشد. متقاضیان تحصیل در این مقطع تحصیلی باید حداقل آیلتس ۶٫۵ داشته باشند. ادامه تحصیل در این مقطع تحصیلی با ارائه مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی و انتخاب رشته مرتبط با آن امکان پذیر است. مدت زمان این دوره تحصیلی ۲ تا ۲٫۵ سال می باشد.آیلتس ۶٫۵ و معدل بالای ۱۵ از ملزومات اخذ پذیرش برای این دوره است. افرادی که همچنان متقاضی پذیرش تحصیلی استرالیا بدون مدرک آیلتس در مقطع ارشد هستند، ممکن آیلتس به ندرت اتفاق می افتد. تحصیل در مقطع ارشد در استرالیا، شرایط اشتغال در این کشور بعد از تحصیل مهیا می کند. همچنین افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا باشند می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری بدون مدرک زبان

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری، امکان پذیر نمی باشد. حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای این مقطع تحصیلی (IELTS 7) می باشد. گرفتن پذیرش دکتری در استرالیا نیازمند داشتن رزومه قوی، مقاله معتبر و مورد تایید ISS و داشتن مدرک تحصیلی دوره ارشد از دانشگاه های معتبر می باشد. متقاضیان همچنین باید موافقت یک استاد راهنما، جهت مشارکت در پروژه ها و تحقیقات را کسب نمایند. تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا با توجه به رشته انتخابی بین ۴ تا ۵سال است. دانشجویان متقاضی این مقطع تحصیلی در صورت داشتن شرایط لازم، می توانند از بورسیه تحصیلی استرالیا که در این دوره اهدا می شود، استفاده نمایند.

فرم مشاوره رایگان
در صورت تمایل به تکمیل فرم ارزیابی رایگان، بر روی لینک زیر کلیک نمایید. مشاورین ما در اولین فرصت شرایط شما را بررسی و نتیجه را به اطلاع خواهند رساند.

با توجه به این که برنامه های مهاجرتی هر لحظه از زمان امکان تغییر دارند برای اطلاعات به روز و تکمیلی با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی یوکن تماس بگیرید.

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟

با مطرح کردن سوال های مهاجرتی ضمن دریافت پاسخ، فرصت پاسخ گویی به سوالات دیگر متقاضیان هم بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

بورسیه تحصیلی استرالیا و شرایط گرفتن فاند
بورسیه تحصیلی استرالیا و شرایط گرفتن فاند
لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا 2021 و شرایط آن‌ها
لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا 2021 و شرایط آن‌ها