تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا

بررسی شرایط تحصیل در کانادا در سال ۲۰۲۱

تحصیل در کانادا همواره یکی از موضوعات مهم متقاضیان ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای خارجی می باشد. قرارگرفتن مدارس، کالج و دانشگاه های کانادا به طور مرتب در میان بهترین موسسات آموزشی جهان در کنار جایگاه کانادا در لیست بهترین کشورهای دنیا روز به روز بر تعداد متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا افزوده است. متقاضیانی که شرایط تحصیل در کانادا را داشته باشند با اخذ پذیرش تحصیل کانادا، توسعه و تقویت زبان دوم و زندگی در کنار شهروندانی ازکشورهای مختلف، تجربه متقابل فرهنگی فوق العاده در یک شبکه جامع از ارتباطات بین المللی را خواهند داشت.

جهت تحصیل در دومین کشور پهناور جهان، شناخت اجمالی کانادا نظیر جمعیت ایالت های مختلف، منطقه جغرافیایی ، زبان و سیاست های منطقه ای می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب محل تحصیل باشد. متقاضیان واجد شرایط تحصیل در کانادا با مطالعه دقیق موارد فوق می توانند جهت مهاجرت، انتخاب شهر ، دانشگاه و رشته مورد نظر برنامه ریزی نمایند.

خوشبختانه تحصیل در کانادا در همه مقاطع تحصیلی از دوره دبستان و متوسطه تا دوره های تحصیلات تکمیلی امکانپذیر می باشد . در این میان متقاضیانی که پس از دوره های متوسطه تمایل به ورود به بازار کار دارند می توانند با انتخاب دوره های کالج های کانادا با اخذ گواهی نامه های مختلف خود را برای ورود به بازار کار آماده نمایند . با توجه به حضور شرکت های بین المللی در کانادا این کشور از پتانسیل بالایی جهت جذب نیروی کار برخوردار است و فارغ التحصیلان این کشور فرصت های شغلی متنوعی را خواهند داشت .

ویزای تحصیلی کانادا یکی از ملزومات تحصیل و مهاجرت تحصیلی می باشد. متقاضیان پس از طی کردن مراحل مختلف از قبیل انتخاب رشته، انتخاب موسسه آموزشی مربوطه، پذیرش تحصیلی و پرداخت کل و یا بخشی از هزینه دوره تحصیلی مربوطه می بایست برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایند. اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی مرحله نهایی و یکی از حساس ترین و مهمترین قسمت های پروسه مهاجرت تحصیلی می باشد. شرایط سنی تحصیل درکانادا برای مقاطع مختلف تحصیلی متغیر می باشد. در ادامه شرایط سنی تحصیلی کانادا و شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل بررسی می شود.

متقاضیان در صورتی که در این خصوص اطلاعات کافی ندارند می بایست حتما با افرادی که در این خصوص تجربه و اطلاعات کافی دارند و یا ترجیحا با وکیل رسمی مهاجرت کانادا مشورت نمایند چرا که کوچک ترین اشتباه در این قسمت می تواند در نتیجه و تصمیم نهایی افیسر تاثیر منفی بگذارد. پروسه اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی به صورت آنلاین می باشد و دانشجویان می بایست ضمن تکمیل و آپلود مدارک، هزینه بررسی پرونده خود را توسط کارت های اعتباری ویزا کارت و یا مستر کارت به صورت آنلاین پرداخت نمایند.

شرایط تحصیل در کانادا مدارس

شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاطع ابتدایی و متوسطه از سن ۶ سالگی می باشد. سیستم آموزشی در ایالت های مختلف کمی متفاوت می باشد.

سیستم آموزشی مدارس کبک

تحصیل در ایالت کبک ۱۱ سال و به دو دوره Elementary School و Secondary School تقسیم می گردد.

تحصیل در دوره Elementary School شش سال می باشد.
تحصیل در دوره Secondary School پنج سال می باشد.

دانش آموزان مدارس کبک پس از اتمام ۱۱ سال دوره تحصیلی می بایست برای ادامه تحصیل در کالج اقدام نمایند.

سیستم آموزشی مدارس نیوبرانزویک ، پرنس ادوارد و ساسکاچوان

تحصیل در مدارس نیوبرانزویک، پرنس ادواردو ساسکاچوان به سه دوره Elementory School و Middle Level و Secondary Schoolتقسیم می گردد .

تحصیل در دوره Elementory School شش سال می باشد.
تحصیل در دوره Middle Level سه سال می باشد.
تحصیل در Secondary School دوره سه سال می باشد.

دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه می توانند در کالج و یا دانشگاه کانادا ادامه تحصیل دهند.

و سیستم آموزشی مدارس در دیگر ایالت های کانادا

تحصیل در ایالت های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند و لابرادور، نوروست، نوا اسکوشیا، نوناووت، انتاریو و یوکان به ۲ دوره تقسیم می گردد. عموما” تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان از ۱۵ سالگی می باشد.

تحصیل در دوره Elementory School هشت سال می باشد.
تحصیل در Secondary School دوره چهار سال می باشد .

دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه می توانند در کالج و یا دانشگاه کانادا ادامه تحصیل دهند. در ادامه می توانید توضیحات بیشتر در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در مدارس کانادا را توسط وکیل مهاجرت این مجموعه ملاحظه فرمایید.

تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل کانادا و بهترین مدارس کانادا

مدارس کانادا از یک نوع سیستم آموزشی پیروی می کنند. مدرسه ای این کشور دارای امکانات متنوعی از قبیل سالن ورزشی، کلاس های آموزش موسیقی، آزمایشگاه و تجهیزات نوین آموزشی برخوردار هستند. این مدارس به مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی دسته بندی می شوند. مدارس شبانه روزی مناسب دانش آموزان بین المللی است که همراهی والدین خود را به عنوان قیم و سرپرست ندارد. این دانش آموزان با انتخاب مدارس شبانه روزی می توانند ضمن بهره مندی از کاستودین توسط این مدارس، از خوابگاه های این مدرسه ها نیز جهت اسکان استفاده نمایند. برخی از بهترین مدارس کانادا به شرح زیر می باشد.

 • مدرسه بادول Bodwell
 • مدرسه اشبری Ashbury College
 • مدرسه برنکسوک هال Branksome Hall
 • مدرسه سنت جورج St. George’s School
 • مدرسه بیشاپ Brentwood College
 • مدرسه برنتوود Bronte College
 • مدرسه فالفورد Fullford Academy
 • مدرسه جی ادیسون J. Addison School
 • مدرسه لیک فیلد Lakefield College School

شرایط تحصیل در کانادا کالج

تحصیل در کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. بهترین شرایط سنی تحصیل در کانادا در برای دوره های کالج از سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی می باشد. افرادی که سن بالاتری دارند، محدودیتی برای اخذ پذیرش تحصیلی برای کالج های کانادا نخواهند داشت ولی اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای آنها ضعیف می باشد.

 • تحصیل در کانادا کالج از سن ۱۸ سالگی و در صورت داشتن مدرک(حداقل دیپلم) امکان پذیر می باشد. کالج های کانادا رشته های متنوعی متناسب با سلایق متقاضیان ارائه می دهد.
 • هزینه تحصیل در کالج ها متناسب با رشته تحصیلی حداقل از سالی ۱۰۰۰۰دلار کانادا شروع می گردد.
 • طول دوره تحصیلی در کالج های کانادا در رشته های مختلف از یک سال تا ۴ سال می باشد.
 • امکان تحصیل در برخی کالج ها به صورت مشروط (کاندشنال) در صورت نداشتن مدرک زبان میسر می باشد.

شرایط تحصیل دوره کارشناسی کانادا

تحصیل در دوره کارشناسی کانادا برای دانشجویان بین المللی واجد شرایط امکان پذیر می باشد. بهترین شرایط سنی تحصیل در دوره لیسانس از ۱۸ تا ۲۸ سالگی می باشد. مهاجرت تحصیلی کانادا برای مقطع تحصیلی لیسانس نیاز به اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر کانادا دارد. شرایط پذیرش در این دانشگاه ها با توجه به رتبه و رنکینگ دانشگاه متفاوت می باشد. دانشجویان متقاضی ویزای دانشجویی کانادا برای مقطع لیسانس باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. مدرک زبان آیلتس یکی دیگر از مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در این دوره تحصیلی می باشد. ثبت نام دربرخی از دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس بدون مدرک زبان، بصورت مشروط امکان پذری می باشد. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس حداقل از سالی ۱۷۰۰۰ دلار کانادا شروع می شود. طول دوره تحصیلی در مقطع ارشد کانادا ۳ الی ۴ سال است.

شرایط تحصیل در کانادا دوره کارشناسی ارشد

اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد، برای دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس هستند امکان پذیر است. شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت می باشد. اکثر دانشگاه های کانادا با توجه به معدل دانشجویان و نمره مدرک زبان، اقدام به پذیرش دانشجویان می کنند. ثبت نام در این مقطع تحصیلی بدون مدرک زبان سخت تر از مقطع لیسانس می باشد. حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در مقطع ارشد، آیلتس ۶٫۵ می باشد. هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس، حداقل سالی ۱۸٫۰۰۰ دلار کانادا است. متقاضیانی که دارای مدرک فوق لیسانس می باشند نیز، در صورت تمایل مجددا” می توانند برای این مقطع تحصیلی اقدام کنند. بهترین شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، تا سن ۳۰ سالگی است. متقاضیانی که سن آنها بیشتر از ۳۰ می باشند نیز، می توانند با ارائه استادی پلن قوی، جهت ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنند. طول دوره تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کانادا، ۲ سال است.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکترا نیاز به اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر کانادا است. ارائه مدرک فوق لیسانس یکی ازمدارک اولیه جهت ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع دکترا می باشد. شرایط تحصیل در مقطع دکترا کانادا، نیازمند داشتن رزومه قوی، مقاله و داشتن استاد راهنما می باشد. داشتن معدل بالا و نمره آیلتس تاثیر مثبتی در اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی دارد. ادامه تحصیل مقطع دکتری کانادا نیاز به ارائه مدرک آیلتس ۷ دارد. طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری، ۳ سال است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری سالیانه ۱۵٫۰۰۰ دلار کانادا است.

شرایط تحصیل در کانادا دانشگاه در یک نگاه

 • تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در رشته های مختلف برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد.
 • متقاضیان در هر مقطع تحصیلی می بایست مقطع پایین تر را با موفقیت گذرانده باشند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا حداقل از سالی ۱۷۰۰۰ دلار کانادا شروع می گردد.
 • طول دوره تحصیلی در مقطع لیسانس کانادا ۳ تا ۴ سال می باشد.
 • طول دوره تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کانادا ۱ تا ۳ سال می باشد.
 • طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا کانادا ۳ سال می باشد.

متقاضیان تحصیل مقاطع مدارس، کالج و دانشگاه های کانادا می بایست مراحل زیر را به ترتیب دنبال نمایند.

 • ترجمه مدارک مورد نیاز
 • انتخاب ایالت و شهر محل تحصیل با توجه به شرایط
 • انتخاب مدرسه، کالج و یا دانشگاه متناسب با شرایط
 • پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (هزینه بررسی مدارک تحصیلی توسط موسسه آموزشی کانادا)
 • اخذ پذیرش تحصیلی (نامه پذیرش تحصیلی)
 • پرداخت هزینه دوره تحصیلی
 • اقدام برای ویزای تحصیلی

تحصیل در کانادا و بهترین دانشگاه های کانادا

در میان بهرتین دانشگاه های جهان، نام دانشگاه های کانادا نیز به چشم می خورد. دانشجویان ممتاز با در نظر گرفتن شرایط این دانشگاه ها، می توانند جهت ادامه تحصیل و اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های کانادا اقدام کنند. در زیر لیست بهترین دانشگاه ها کانادا را بررسی کنید.

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه وسترن
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه واترلو

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا را می توان به سه قسمت، هزینه جمع آوری مدارک تحصیل کانادا و پذیرش، هزینه شهریه تحصیل کانادا و هزینه زندگی در کانادا دسته بندی کرد.

هزینه تحصیل در کانادا و جمع آوری مدارک

دانشجویان متقاضی تحصیل کانادا، ابتدا باید با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی جهت جمع آوری مدارک مورد نیاز تحصیلی اقدام کنند. این دانشجویان باید پس از ارسال مدارک به دانشگاه و پرداخت اپلیکیشن فی ( هزینه بررسی مدارک توسط دانشگاه)، جهت اخذ پذیرش تحصیل کانادا اقدام کنند. هزینه اپلیکیشن فی تحصیل در کانادا با توجه به دانشگاه انتخابی می تواند از ۹۰ تا ۳۰۰ دلار باشد. مدارک عمومی تحصیل در کانادا جهت اخذ پذیرش تحصیلی شامل هزینه ترجمه مدارک تحصیلی ، مدرک زبان و برخی از مدارک دیگر از قبیل جی مت و جی آر ای می باشد.

هزینه مدارک مورد نیاز تحصیل کانادا جهت پذیرش

هزینه تحصیل در کانادا ( جهت اخذ پذیرش)مبلغ ( دلار کانادا)
هزینه بررسی مدارک توسط مدارس ، کالج و دانشگاه۹۰ تا ۳۰۰ دلار
هزینه ترجمه ریز نمرات و مدارک تحصیلی ۱۰۰ دلار
هزینه مدرک زبان آیلتس۳۳۶ دلار
هزینه مدرک GRE309 دلار
هزینه مدرکGMAT330 دلار

تحصیل در کانادا و اخذ مدرک GRE

Graduate Record Examination، امتحانی است با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادی که قصد تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا به ویژه کانادا را دارند. تحصیل در برخی از دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) در کانادا نیاز به ارائه مدرک جی آر ای نیز دارند.مدرک GRE برای ادامه تحصیل در کانادا در دوره های فنی مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه در برخی از دانشگاه ها ضروری می باشد. این آزمون دو نوع GRE General  و GRE Subject  می باشد. معمولا اکثر رشته های مهندسی به آزمون GRE General احتیاج دارند. و GRE Subject برای برخی رشته های خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و  روانشناسی برگزار می شود. 

 • آزمون GRE General
 • آزمون GRE Subject

اکثر رشته های مهندسی به آزمون GRE General احتیاج دارند. و برای برخی رشته های خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و  روانشناسی GRE Subject نیاز می باشد.

دانشجویان می توانند پس از انتخاب رشته مورد علاقه خود با بررسی وب سایت دانشگاه و ورود به قسمت Admission Requirement نیازمندی رشته مورد نظر را به این مدرک بررسی کنند.

آزمون GRE General نمره منفی ندارد ولی آزمون GRE Subject نمره منفی دارد. در آزمون GRE Subject، به ازای هر چهار پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی منظور می گردد. آزمون GRE General که در همه ماه های سال و چندین بار در ماه برگزار می شود. آزمون GRE Subject فقط در ماه های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می شود. نمره این آزمون بین ۲۰۰ تا ۹۹۰ است که به صورت ۱۰ نمره ای تغییر می کند.

تحصیل کانادا و اخذ مدرک GMAT

Graduate Management Admission Test، یکی از ابزارهای مهم سنجش توانایی متقاضیان دوره های MBA می باشد. آزمون GMAT، مهارت های لازم برای دانشجویان فعال در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی را بررسی می کند. ارائه مدرک جی مت در بسیاری از دانشگاه های معتبر برگزارکننده دوره MBA و دکترای امور مالی، حسابداری و اقتصاد ضروری است.

آزمون جی مت نیز دارای دو نوع کامپیوتری Computer Based و ورقه ای Paper Based است. ولی
در اکثر مراکز امتحان، این آزمون به صورت کامپیوتری انجام می گردد. نمره این آزمون بین۲۰۰ تا۸۰۰ است. دانشجویان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کانادا باید نمره ای در حدود ۷۰۰ امتیاز کسب کنند.

متقاضیان اخذ مدرک جی مت، تنها ۵ بار در سال می توانند برای این آزمون شرکت کنند و فاصله بین دو آزمون باید حداقل ۱۶ روز باشد. آزمون GMAT شامل بخش های زیر می باشد.

 • بخش نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment
 • بخش استدلال یک پارچه Integrated Reasoning
 • بخش مهارت محاسباتی Quantitative
 • بخش مهارت کلامی Verbal

تحصیل کانادا و شهریه مقاطع مختلف تحصیلی

شهریه تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی، رشته و مرکز آموزشی متغیر می باشد. با مراجعه به وب سایت مراکز آموزشی کانادا می توان هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف را بررسی نمود. شهریه تحصیلی دانشجویان بین المللی با شهریه دانشجویانی که شهروند کانادا هستند متفاوت است. لذا متقاضیان باید در هنگام بررسی شهریه تحصیلی در وب سایت مراکز آموزشی، به این نکته توجه نمایند. شهریه حدودی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر می باشد.

شهریه تحصیل در مقاطع مختلفمبلغ ( دلار کانادا)
شهریه مدارس کانادا۱۲٫۰۰۰ تا ۳۵٫۰۰۰ دلار کانادا سالیانه
شهریه تحصیل کالج کانادا۱۵٫۰۰۰ دلار کانادا سالیانه
مقطع تحصیلی ارشد ۱۷٫۰۰۰ دلار سالیانه
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد۱۸٫۰۰۰ دلار سالیانه
مقطع تحصیلی دکترا۱۵٫۰۰۰ دلار سالیانه

تحصیل در کانادا و هزینه زندگی

متقاضیان تحصیل درکانادا علاوه بر شهریه تحصیلی، هزینه های زندگی در کانادا را نیز دارند. هزینه های زندگی با توجه به سبک زندگی، شهر محل تحصیل دانشجویان متغیر می باشد. میانگین هزینه زندگی بصورت ماهانه در کانادا به شرح زیر می باشد.

هزینه های عمومی زندگی در کانادا ( بصورت ماهانه )دلار کانادا
هزینه مسکن ۸۰۰ دلار
هزینه های برق، گاز، آب و غیره۴۰ دلار
خوار و بار ۲۰۰ دلار
کتاب و لوازم و التحریر ۱۰۰ دلار
حمل و نقل ۵۰ دلار
پوشاک ۱۰۰ دلار
تلفن و اینترنت ۵۰ دلار
تفریحات و سرگرمی‌ها ۱۰۰دلار
بیمه و خدمات درمانی ۸۰ دلار
جمع کل۱۵۲۰ دلار

یکی از هزینه های قابل توجه برای دانشجویان هزینه مسکن می باشد که در صورتی که چند نفر از دانشجویان بصورت مشترک اقدام به اجاره مسکن کنند هزینه ماهیانه آنها به زیر ۱۰۰۰ دلار کاهش می یابد.

تحصیل در کانادا و ویزای دانشجویی

متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. این افراد باید با جمع آوری مدارک لازم و پرداخت هزینه اپلیکیشن فی ویزا، جهت اخذ ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنند. مدارک عمومی مورد نیاز جهت درخواست ویزای دانشجویی به شرح زیر می باشد.

 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • سن ازدواج ( برای افراد متاهل
 • نامه تمکن و پشتیبانی مالی
 • نامه هدف از تحصیل (Letter of explanation)
 • نامه سابقه کار
 • نامه گاردین( برای دانش آموزان مدارس کانادا)
 • مدرک آیلتس

تحصیل کانادا و ویزای همراه

متقاضیان ویزای دانش آموزی و دانشجویی می توانند جهت اخذ ویزای همراه به شرح زیر اقدام کنند.

 • دانش آموزان متقاضی ادامه تحصیل در مدارس کانادا، می توانند برای یکی از والدین خود به عنوان قیم و سرپرست (کاستودین)، درخواست ویزای همراه کنند.
 • دانشجویان کالج و دانشگاه های کانادا که متاهل می باشند، می توانند برای همسر خود درخواست ویزای کار کنند. این متقاضیان در صورت داشتن فرزند نیز، می توانند درخواست ویزای همراه برای فرزندان خود داشته باشند. در صورتی که سن فرزندان دانشجویان بین المللی، ۶ سال و به بالا باشد می توانند با دریافت ویزای دانش آموزی در مدارس کانادا بصورت رایگان تحصیل نمایند.
بررسی شرایط و هزینه ای ویزای تحصیلی
در صورت تمایل جهت بررسی هزینه ها، مدارک لازم و شرایط ویزای تحصیلی کانادا، بر روی لینک های زیر کلیک نمایید.

تحصیل رایگان در کانادا و بورسیه

تحصیل رایگان در کانادا در برخی از مراکز و مقاطع آموزشی امکان پذیر می باشد. تحصیل در مدارس کانادا برای دانشجویان بین المللی با پرداخت شهریه تحصیلی امکان پذیر است. دانش آموزان ممتاز بین المللی در ممکن است از کمک هزینه های تحصلی در طول دوره تحصیلی برخوردار شوند. تحصیل رایگان در کانادا در مقاطع دانشگاهی میسر می باشد. دانشگاه های کانادا برای مقطع مختلف تحصیلی در رشته های و ترم های مختلف اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی می کنند. اگر چه اکثر دانشجویان و شهروندان کانادایی در اولویت دریافت بورسیه های و کمک هزینه ها می باشند، اما دانشجویان بین المللی نیز در صورت داشتن شرایط لازم می توانند برای برخی از این بورسیه ها اقدام کنند. دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی نادر، در مقطع ارشد بیشتر از مقطع لیسانس می باشد. تحصیل در مقطع دکترا بوسیله بورسیه در کانادا مرسوم می باشد. دانشجویان متقاضی بورسیه و کمک هزینه تحصیلی باید رزومه قوی، معدل و نمره آیلتس بالایی داشته باشند.در زیر برخی از بورسیه های کانادا معرفی شده است.

 • کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا Banting Postdoctoral fellowships
 • بورسیه مقطع فوق لیسانس Canada Graduate Scholarships-Master’s Program
 • بورسیه  جوایز تحقیقاتی IDRC Research Awards
 • بورسیه فوق لیسانس NSERC
 • بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS
 • بورسیه  Vanier Graduate Scholarships
 • صندوق مالی زیست محیطی Anne Vallee
 • جوایز کمک مالی Donor-Funded Awards
 • کمک هزینه و بورسیه تحصیلیTrudeau
 • بورسیه های ورودی کشور مبدا ( Domestic Entrance Scholarships) 
 • بورسیه تحصیلی شایستگی تحصیلی Merit Scholarships
 • کمک هزینه تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RA

تحصیل در کانادا و شرایط کار دانشجویی

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در کانادا می توانند همزمان با تحصیل، کار کنند. کار دانشجویی در کانادا به دو نوع ON-Campus و Off-Campus، دسته بندی می شود.

تحصیل در کانادا و کار دانشجویی On-Campus

کار دانشجویی On-Campus، شامل کارهایی می شود که در محدوده داخلی پردیس دانشگاه انجام می گردد. عموما” دانشگاه ها فرصت های کاری On-Campus را در وب سایت های خود اعلام می کنند. کارهای دانشجویی در محدوده دانشگاه ها شامل: کار در کتاب خانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت‌نام، دپارتمان ورزشی و یا یک کسب و کار خصوصی واقع در محوطه دانشگاه مثل کافی‌شاپ، رستوران و یا حتی ارائه خدمات پیمان‌کاری به دانشگاه می باشد.

شرایط کار دانشجویی On-Campus

دانشجویان ببین المللی کانادا می توانند تحت شرایط زیر برای کار در محوطه دانشگاه اقدام کنند.براساس مقررات مهاجرت کانادا، یک دانشجوی بین‌المللی از جمله انتقالی، مهمان و دوره‌های زبان ESL، مجاز به انجام کار حین تحصیل در کانادا از نوع On campus و بدون مجوز کار خواهد بود؛ البته کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مستلزم داشتن شرایط زیر است:

 • دانشجویان بین المللی، انتقالی و مهمان می توانند برای کار در محوطه دانشگاه اقدام کنند.
 • دانشجویان دوره های زبان (ESL)، نیز می توانند برای کارهای On-Campus اقدام کنند.
 • داشتن مجوز تحصیل معتبر Study Permit الزامی می باشد.
 • دانشجو باید برای یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده باشد.
 • دانشجو باید دارای شماره بیمه اجتماعی SIN Number معتبر باشد.
 • دانشجویان Off-Campus محدودیت زمانی و ساعتی برای کار ندارد.

تحصیل در کانادا و کار دانشجویی On-Campus

کار دانشجویی On-Campus، شامل کارهای خارج از فضای کالج و دانشگاه می باشد. کارفرمایان این نوع کارها هیچ ارتباطی با دانشگاه های ندارد. بر خلاف کاردانشجویی Off-Campus، دانشجویان انتقالی و مهمان، دانشجویان دوره های زبان نمی توانند برای کارهای دانشجویی ON-campus اقدام کنند.

شرایط کار دانشجویی Off-Campus

 • دانشجویان بین المللی، انتقالی و مهمان نباشد.
 • دانشجویان دوره های زبان (ESL) نباشد
 • داشتن مجوز تحصیل معتبر Study Permit الزامی می باشد.
 • دانشجو باید برای یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده باشد.
 • دوره تحصیلی دانشجو باید بیشتز از ۶ ماه بوده و منجر به دریافت مدرکی معتبر از قبیل گواهینامه و یا دیپلم گردد.
 • دانشجو باید دارای شماره بیمه اجتماعی SIN Number معتبر باشد.
 • دانشجویان ON-Campus، درطول ترم می توانند ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات برنامه ریزی شده ( از قبیل : تعطیلات تابستانی، زمستانی و یا بهاره) به صورت تمام وقت کار کنند.

تحصیل کانادا و درآمد کار دانشجویی

درآمد کار دانشجویی در کانادا با توجه به نوع کار متغیر می باشد. در آمد کار های دانشجویی On-Campus حدودا” ساعتی ۱۰ دلار می باشد و کمتر از درآمد کارهای خارج از محوطه دانشگاه است، ولی در عین حال محدودیت ساعتی ندارد. کارهای Off-Campus، با توجه به نوع کار و ایالت محل تحصیل متفاوت و از ۱۲ دلار در ساعت شروع می گردد. دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت کار در هفته بصورت Off-Campus، انجام دهند. درآمد برخی از کارهای دانشجویی در خارج از محوطه دانشگاه به شرح زیر می باشد.

 • حسابدار : ساعتی ۲۵ دلار در ساعت
 • مسئول خدمات مشتری: ساعتی ۱۱ دلار
 • دستیار فروش: ساعتی ۱۲ دلار
 • آشپزی: ساعتی ۱۳ دلار
 • مسئول دفتر: ساعتی ۱۳ تا ۱۵ دلار
 • نجات غریق: ساعتی ۱۲ دلار

تحصیل در کانادا، ویزای کار پس از تحصیل و اقامت دائم

مهاجرت تحصیلی ، ویزای تحصیلی ، اقامت کانادا از طریق تحصیل

تحصیل در کانادا یکی از راه های مهاجرت به کانادا می باشد. دانشجویان بین المللی که از این طریق اقدام به مهاجرت می کنند می توانند از روش های متنوع برنامه های مهاجرتی کانادا جهت اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

متقاضیانی که شرایط برنامه های مهاجرتی را نداشته و یا برای این برنامه ها امتیاز کم دارند می توانند از طریق تحصیل در این کشور برای اخذ اقامت اقدام نمایند. تحصیل در کانادا موجب افزایش امتیاز متقاضیان در برنامه های مختلف مهاجرتی می گردد.

کانادا دارای برنامه های مختلف مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی و فارغ التحصیلان دانشگاه ها وکالج های این کشور می باشد. ایالت های کانادا دارای برنامه های اقامتی متنوع برای فارغ التحصیلان کانادا می باشد. ادامه تحصیل دراین کشور علاوه بر افزایش امتیاز در برنامه های اقامتی مختلف، شرایط اقدام برای اخذ اقامت را از طریق برنامه های فارغ التحصیلان را نیز برای دانشجویان بین المللی مهیا می سازد.

دانشجویان بین المللی کانادا پس از اتمام دوره تحصیلی می توانند برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل نیز اقدام نمایند. سابقه کار در کانادا برای متقاضیان برنامه های مهاجرتی امتیاز داشته و موجب افزایش امتیاز آنها در برنامه های مهاجرتی می گردد. همچنین داشتن سابقه کار در کانادا، فرصت اخذ اقامت دائم برای متقاضیان ازطریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی و دیگر برنامه هایی که نیازمند داشتن سابقه کار در کانادا می باشند را نیز برای فارغ تحصیلان بین المللی به همراه دارد.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار
جهت آگاهی از شرایط ویزای کار و اقامت پس از تحصیل، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مزایای تحصیل در کانادا

 • افزایش امتیاز در برنامه های مهاجرتی به واسطه تحصیل در کانادا
 • واجد شرایط شدن برای برنامه هایی که یکی از شرایط آنها تحصیل در کانادا می باشد
 • اخذ ویزای کار بعد از تحصیل
 • کسب امتیاز در برنامه های مهاجرتی، بابت سابقه کار در کانادا
 • واجد شرایط شدن برای برنامه هایی که یکی از شرایط آنها داشتن تجربه کاری کانادایی می باشد
 • دوره تحصیل و یا کار در کانادا ، هنگام درخواست برای پاسپورت کانادایی (سیتیزن شیپ) یک سال محاسبه شده و متقاضیان پس از اخذ PR، می توانند سریعتر جهت دریافت پاسپورت کانادا اقدام نمایند.
 • همچنین متقاضیان برنامه های مهاجرتی با داشتن سابقه کار و تحصیل کانادایی در برنامه هایی رقابتی، نظیر برنامه مهاجرت نیروی ماهر فدرال در سیستم اکسپرس اینتری افزایش امتیاز قابل توجهی خواهند داشت.
 • در صورتی که متقاضی متاهل باشد می تواند برای همسر خود درخواست ویزای کار نماید . در صورتی که همسر متقاضی در کانادا یک سال کار نماید، می تواند از طریق برنامه تجربه کانادایی جهت اخذ اقامت اقدام نماید.

کانادا بهترین کشور برای تحصیل ، کم هزینه ترین کشور برای تحصیل

کانادا یکی از برترین مقاصد دانشجویان بین المللی در جهان می باشد. سالانه بیش از ۳۵۰ هزار نفر دانشجوی بین المللی برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام می نمایند. برخی از این دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل به زادگاه خود یا کشور دیگری می روند و برخی دیگر این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. چرا کانادا تا این حد به گزینه ای مطلوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است؟ مطالعه ۵ فاکتور زیر دلایل انتخاب کانادا به عنوان بهترین کشور برای تحصیل را عنوان می نماید .

کیفیت آموزش و تحصیل در کانادا

یکی از مزایای تحصیل کانادا کیفیت آموزش می باشد. اعتبار جهانی مدارک تحصیلی مدارس، کالج و دانشگاه های کانادا با موسسات آموزشی ایالات متحده، استرالیا و انگلیس برابر می باشد. موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا به طور مداوم عملکرد خوبی داشته واز رنکینگ جهانی و رتبه خوبی برخوردارند. در کانادا طیف وسیعی از موسسات کانادایی برای انتخاب جهت ادامه تحصیل در حرفه مورد نظر متقاضیان وجود دارد .

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل

هزینه یکی از مهم ترین موانع دانشجویانی ست که قصد تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های خارج را دارند . به عنوان مثال میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا حدود ۱۶٫۸۰۰ دلار می باشد در حالی که هزینه تحصیل در ایالات متحده ۲۵٫۰۰۰ دلار، در استرالیا ۲۴٫۰۰۰ دلار و در انگلیس ۲۱٫۴۰۰ دلار می باشد.

علاوه بر پرداخت شهریه، دانشجویان بین المللی هزینه های مسکن و زندگی روزانه نیز دارند. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای دیگر که دانشگاه هایی با رتبه بالای جهانی دارند به طورچشمگیری متفاوت می باشد. تقریبا” میانگین هزینه زندگی در سال برای دانشجویان بین المللی ۱۳٫۰۰۰ دلار می باشد. ترکیب میانگین هزینه سالیانه زندگی و میانگین هزینه شهریه سالانه دانشجویان بین المللی در کانادا به وضوح مقرون به صرفه ترین گزینه در کشورهای برتر برای تحصیل به شمار می آید .

کشورشهریه تحصیلی + هزینه زندگی
کانادا۲۹٫۸۰۰ دلار
انگلیس۳۵٫۰۰۰ دلار
آمریکا۳۶٫۶۰۰ دلار
استرالیا۴۲٫۱۰۰ دلار

اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا

اگر چه کانادا یکی از گزینه های نسبتا مقرون به صرفه برای تحصیل می باشد ولی شکی نیست که تحصیل در خارج از کشور با هزینه های بسیاری همراه می باشد. دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند جهت تامین بخشی از هزینه های خود همزمان با تحصیل کار نمایند. کار همزمان با تحصیل در کانادا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول دوره تحصیلی می باشد. همچنین دانشجویان بین المللی در هنگام تعطیلات دانشگاه از قبیل تعطیلات تابستانی می توانند به صورت تمام وقت کار نمایند.

امنیت

یکی دیگر از دلایل انتخاب دانشجویان برای تحصیل در کانادا، امنیت این کشور می باشد. تحصیل در خارج از کشور با توجه به دوری از خانواده و دوستان می تواند نگران کننده باشد. موسسه اقتصاد و صلح Institute for Economics & Peace ، کانادا را به عنوان هشتمین کشور صلح آمیز جهان معرفی کرده است. کانادا یک دولت منتخب دموکراتیک دارد و حقوق و آزادی های اساسی کسانی که در کانادا زندگی می کنند توسط منشور حقوق و آزادی های کانادا محافظت می گردد. کانادا به عنوان یک جامعه بدون تبعیض از شهرت بین المللی برخوردار است. مهاجران یک پنجم کل جمعیت کانادا را تشکیل می دهند و قوانین کانادا این اطمینان را فراهم می نماید که همه مردم صرف نظر از شرایط شان از تبعیض در امان باشند.

تحصیل کانادا و اخذ اقامت دائم

تحصیل در کانادا با وضعیت اقامت موقت همراه است. معمولا با پایان دوره تحصیلی، ویزای دانشجویی نیز منقضی می گردد و دانشجویان بین المللی می بایست پس از آن به کشور خود برگردند. کانادا دارای برنامه های مهاجرتی متنوعی می باشد و این فرصت را برای دانشجویان بین المللی مهیا می سازد تا پس از اتمام دوره تحصیلی، برای اخذ اقامت کانادا اقدام نمایند. همچنین گزینه ای همانند مجوز کار پس از تحصیل در کانادا PGWP نیز به دانشجویان بین المللی کانادا این امکان را می دهد تا پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار در این کشور شده و تجربه کاری کانادایی بدست آورند. اکثر استان های کانادا دارای برنامه اقامتی هستند که پیش نیاز آنها تجربه تحصیل و کار در کانادا است. همچنین برنامه های اقامتی فدرال، همانند برنامه نیروی ماهر فدرال، امتیاز های اضافه ای برای سابقه کار و تحصیل در کانادا، در نظر گرفته اند.

روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص
جهت بررسی شرایط و راه های مختلف مهاجرت به کانادا از طریق تخصص بر روی لیک زیر کلیک نمایید. 

فرصت های اقتصادی کانادا

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان می باشد. بنابراین فرصت ها و موقعیت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان کانادا مهیا می باشد. این موضوع یکی دیگر از فاکتورهای مهم انتخاب کانادا بعنوان بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می باشد. دانشجویان بین المللی همزمان با تحصیل خود این فرصت را خواهند داشت تا با شبکه حوزه تخصص خود ارتباط برقرار نمایند و ضمن اشتغال همزمان با تحصیل بعد از اتمام دوره تحصیلی جذب بازار کار تخصصی خود گردند. با توجه به اینکه تجربه کار کانادایی برای کارفرمایان کانادا با اهمیت می باشد ، بنابراین دانشجویانی که در حین تحصیل کار می کنند سریع ترمی توانند جذب بازار کار در کانادا شوند. دانشجویان بین المللی در صورت تصمیم به بازگشت به کشور خود نیز با توجه به اخذ مدرک بین المللی معتبر و مهارت و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، درهای اشتغال در شرکت های داخلی و یا بین المللی را برای خود باز می نمایند. همچنین تجربه کار و مدارک تحصیلی کانادا در همه جای دنیا با ارزش و با اهمیت می باشد و شانس فارغ التحصیلان کانادا جهت دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایان دیگر کشورهای نیز افزایش می یابد.

تحصیل در کانادا و خدمات موسسه مهاجرتی یوکن

موسسه مهاجرتی یوکن نمایندگی مدارس و دانشگاه های معتبر کانادا می تواند اخذ پذیرش تحصیلی را برای متقاضیان این امر آسان سازند. مشاورین موسسه مهاجرتی یوکن تحت نظارت وکیل رسمی مهاجرت، می توانند با ارائه مشاوره و برنامه ریزی دقیق، متقاضیان را در انتخاب مناسب ترین دوره آموزشی راهنمایی نمایند. در صورت تمایل جهت مشاوره اولیه تلفنی، با شماره های موجود در وب سایت تماس بگیرید. همچنین شما می توانید جهت مشاوره مستقیم با وکیل موسسه مهاجرتی یوکن در کانادا ، از طریق لینک رزرو وقت مشاوره اقدام کنید.
وکیل موسسه یوکن، خانم نازنین بیتاژیان فارغ التحصیل رشته حقوق مهاجرت از کانادا، عضو رسمی شورای سیاست گذاری و نظارت بر مشاوران مهاجرت کانادا با شماره عضویت R531751 می باشد.

مشخصات وکیل موسسه یوکن و رزرو وقت مشاوره آنلاین
جهت بررسی مشخصات وکیل موسسه یوکن و رزرو وقت مشاوره آنلاین، بر روی لینک های زیر کلیک نمایید.

در صورتی که شهریه دانشگاه در کانادا را تا یکسال بپردازیم می توانیم از تحصیل انصراف دهیم ؟

دانشجویان بین المللی که ویزای تحصیلی دریافت کرده و در دانشگاه های کانادا ثبت نام و شهریه پرداخت نموده اند ، می توانند در صورت نیاز انصراف دهند . ولی پروسه مرجوع شهریه در دانشگاه ها متفاوت بوده و ممکن است با جریمه همراه باشد . دانشجویان بین المللی می بایست به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی که با ویزای تحصیلی به کانادا ورود و از ادامه تحصیل در دانشگاه خود انصراف دهند ، در صورت عدم ثبت نام در دانشگاهی دیگر ویزای آنها با مشکل مواجه خواهد شد .

دانشگاههای کانادا شرایط تحصیل رایگان نیز دارد ؟

دانشگاههای کانادا نیز همانند دانشگاههای کشورهای دیگر امکان ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان را دارند .

مقدار تمکن مالی مودر نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر می باشد ؟

تمکن مالی تحصیل در کانادا با توجه به هزینه و شهریه دانشگاه و مجرد و یا متاهل بودن دانشجو متفاوت می باشد . در صورتیکه متقاضیان ویزای دانشجویی متاهل باشند می بایست تمکن مالی را با توجه به تعداد اعضای خانواده همراه خود و شهریه دانشگاه محاسبه نمایند . جهت آگاهی از جزئیات، شرایط میزان تمکن مالی برای تحصیل در کانادا را مطالعه نمایید .

جهت تحصیل در کانادا محدودیت سنی وجود دارد ؟

خیر محدودیت سنی جهت اخذ پذیرش وجود ندارد . ولی جهت پروسه ویزا می بایست گپ تحصیلی ( فاصله تحصیلی ) را برای افسر اداره مهاجرت با ارائه استادی پلن مناسب توجیه نمود .

با مطرح کردن سوال های مهاجرتی ضمن دریافت پاسخ، فرصت پاسخ گویی به سوالات دیگر متقاضیان هم بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

 1. مهری گفت:

  سلام من میخوام ویزای تحصیلی بگیرم ممنون میشم راهنماییم کند با تشکر

  1. admin گفت:

   سلام، برای اینکه بتونیم راهنماییتون کنیم باید یه سری اطلاعات مثل سن، تحصیلات و سطح زبان تون رو بدونیم.لطفا از طریق فرم ارزیابی شرایط اطلاعاتتون رو ارسال فرمایید و یا اینکه با مشاورین ما از طریق تلفن های موجود در وب سایت در تماس باشید